پلاستیک

تولیدات پلاستیکی

تولیدات پلاستیکی

آیا میدانستید که …

  1. هنگامی که یک بطری آب بر می دارید، تصور کنید که برای تولید آن ۳ بطری کامل آب و یک چهارم بطری روغن مورد نیاز است. این مقدار سوختی است که برای ساخت یک بطری آب پلاستیکی مورد نیاز است. به عبارتی دیگر، بر اساس تحقیقات پژوهشگران بین المللی، برای تولید هر یک بطری آب یک لیتری ، معادل ۶/۵ تا ۲/۱۰ میلیون ژول انرژی و سه لیتر آب مصرف می شود و همچنین معادل ۶/۱۶۵ گرم دی اکسید کربن تولید می شود. در واقع نوشیدن یک بطری آب، معادل رانندگی «یک ماشین» به مسافت یک کیلومتر است.
  2. طبق آمار Waste Watch در سال ۲۰۰۳، حدودا نزدیک به ۶۰ درصد زباله های پلاستیکی در سال ۲۰۰۰ را ، بسته بندی ها تشکیل می دادند.
  3. کشور چین واردات میلیونها تن زباله پلاستیکی را ممنوع کرده که این امر باعث افزایش زباله در واحدهای بازیافت انگلستان شده است.
  4. روز جهانی محیط زیست، روز مورد علاقه سازمان ملل برای ارتقا آگاهی و اقدامات لازم زیست محیطی به شمار میرود. در این روز از افراد، سازمان ها و جوامع درخواست میشود تا آلودگی های ناشی از پلاستیک ها را در محیط زیست اطراف خود کاهش دهند. طبق آمار این سازمان، ۵۰۰ میلیارد کیسه پلاستیکی هر ساله استفاده می شود و همچنین ۹۰ درصد بطری های پلاستیکی آب، حاوی ذرات پلاستیکی می باشند.
  5. تولیدات جهانی پلاستیکی در طی ۱۵-۱۰ سال اخیر به طور نگران کننده ای، دو برابر شده است. این در حالی است که ممنوعیت بسته بندی کیسه های پلاستیکی در نزدیک به ۱۰۰ کشور تاثیر شگرفی داشته است که این امر نیازمند فعالیت و طراحی بیشتری برای کاهش وابستگی جهانی به پلاستیک میباشد.

چرا پلاستیک؟

تولید پلاستیک در طول ۶۰ سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است، زیرا پلاستیک ارزان قیمت، سبک وزن و با دوام است و می تواند به آسانی به انواع محصولات برای طیف وسیعی از کاربردها قالب بندی شود. حدودا ۴درصد از تولیدات جهانی نفت و گاز (که منابعی تجدید ناپذیر هستند) به عنوان مواد اولیه برای پلاستیک و ۳-۴ درصد بیشتر از این مقدار، انرژی صرف تولید آنها می شود. بازیافت تنها گزینه موجود برای کاهش تاثیرات منفی کوه زباله های پلاستیکی در مراکز دفن زباله و اقیانوس ها می باشد. لیکن بازیافت نه آسان است و نه گزینه ای پایدار محسوب میشود. بازیافت پلاستیک از دهه ۱۹۷۰ آغاز شده است. حال چگونه امروز ما با انبوهی از ضایعات پلاستیکی مواجه شدیم؟

حقایق زیر را بررسی کنید:

  1. تقریبا تمامی انواع پلاستیک ها را میتوان بازیافت کرد. اما میزان آن به تکنولوژی موجود در هر کشور بستگی دارد. به عنوان مثال، اکثر مراکز بازیافت در انگلستان فقط بطری های پلاستیکی را بازیافت میکنند زیرا آنها از سایر پلاستیک ها سنگین تر بوده و دسته بندی آنها راحت تر است.
  2. بیش از ۵۰ نوع پلاستیک وجود دارد که مرتب سازی آنها کمی دشوار تر از سایر مواد است.
  3. اغلب بسته بندیها بیش از یک نوع پلیمر را شامل می شود که این امر بازیافت آنها را دشوارتر می سازد.
    علاوه بر این، اکثر ما هنوز نمی دانیم که کدام یک از پسماندهای خانگی مان قابل بازیافت هستند. مواد زیادی وجود دارند که ما نمی دانیم آیا آنها قابل بازیافت می باشند یا خیر. اگر زباله های قابل بازیافت در سطلهای زباله اشتباهی قرار بگیرند، در مراکز دفن زباله با سایر زباله ها یافت می شوند. همچنین بطریهای پلاستیکی که کمی نوشابه در آنها موجود است، قابل بازیافت نبوده و از چرخه بازیافت خارج خواهند شد.

بازگشت به لیست