بازیافت

صنعت غذاهای خیابانی و حفظ محیط زیست

841613

صنعت غذاهای خیابانی و حفظ محیط زیست

چگونه خیابان‌های خود را حامی‌ محیط زیست کنیم؟

طبق آمار سازمان ملل متحد، حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ کسب و کار جدید خیابانی پا به عرصه گذشته ا‌ند که در مجموع ۲۰۰۰ فروشنده در خیابان‌ها را مشغول به کار کرده است. امروزه دیگر در خیابان‌ها شاهد فروش‌ هات داگ و فست فود‌های آغشته به روغن به خریداران غذاهای ارزان قیمت نیستیم. بازار فروش غذاهای خیابانی به طور فزاینده‌ای سخت تر شده است و غذاهای خیابانی با کیفیت بسیار بالاتری در جستجوی خریدارانی هستند که علاوه بر طعم خاص و ویژه غذا، موضوع سلامت و محیط زیست نیز برای آنها از اهمیت به سزایی برخوردار است. امروزه مصرف کنندگان حتی از تاثیر یک فنجان قهوه‌ نوشیدنی خود بر محیط زیست خود آگاهی‌ کافی‌ دارند.

سر آشپز‌های غذاهای خیابانی صرف نظر از وسوسه کردن افراد عادی که ازکنار آشپزخانه‌هایشان گذرا عبور می کنند، می توانند در مورد شیوه‌های پخت و پز غذا، استفاده از مواد اولیه ارگانیک و نحوه حمایت رستوران خود از محیط زیست با مشتریان صحبت کرده و در نتیجه ضمن آموزش همگانی، افراد متمول بیشتری را تحت تاثیر خود قرار دهند. در اینجا به چند نکته ساده برای چگونگی‌ حمایت از محیط زیست پرداخته می شود. به یاد داشته باشید که هر اقدام کوچک یک گام به سوی سازگاری با محیط زیست خواهد بود.

استفاده از منابع ارگانیک
از محصولات محلی و ارگانیک استفاده کنید. تا حد ممکن از مواد اولیه‌ای که به صورت ارگانیک تهیه شده ا‌ند مانند سبزی‌های محلی، تخم مرغ محلی و محصولات پروتئینی که تازه تر و ارزان تر هستند استفاده نمایید. این امر نه تنها به کشاورزان و دامداران محلی کمک بیشتری می‌کند، بلکه به مشتریان گزینه‌های بهتری را ارائه می دهد.

از محصولات با علامت تجارت منصفانه استفاده کنید
تجارت منصفانه و رویکرد بازار محور در یک انجمن سازمان یافته با هدف کمک به تولید کنندگان جهان سوم باعث می شود که تجارت موفق و بهتری برای آنها فراهم شود . زمانیکه برچسب تجارت منصفانه روی کالایی مشاهده می شود، این اطمینان را به خریدار میدهد که تولید کنندگان این محصول زیر سلطه استثمار قرار نگرفته اند. با استفاده از محصولاتی با این نشان، به تولید کنندگان و کارگران کوچک کمک خواهید کرد.

از بسته بندی‌های اضافی جلوگیری کرده و از حمل و نقل های اینترنتی بیشتری استفاده نمایید.

از آنجا که استفاده از پلاستیک‌ها برای کاهش ضایعات پلاستیکی و حفاظت از اقیانوس‌ها منع شده است، می توانیم از سایر محصولات بسته بندی زیست تخریب پذیر مانند ظروف یکبار مصرف گیاهی که از نشاسته ذرت تهیه می شوند، استفاده کنیم. خرید ظروف یکبار مصرف گیاهی یک راه حل آسان و پایدار است چرا که این ظروف در شرایط مناسب (دما، رطوبت و حضور میکروب ها)، تا ۶ ماه در طبیعت تجزیه می شوند. از حمل و نقل‌های اینترنتی، پستی و دریایی‌ بیشتر استفاده کنید تا بدین وسیله هم به کاهش آلودگی‌ هوا و مصرف سوخت کمک کرده و هم رد پای کربن را به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش دهید.

کمتر مصرف کنید. دوباره استفاده کنید، بازیافت کنید

  • از بطری‌های پلاستیکی آب استفاده نکنید. در عوض از ظروف استیل برای نگه داری آب استفاده کنید. اگر می‌خواهید در مصرف آب صرفه جویی‌ کنید و زحمت شستشو را به خود ندهید، خرید ظروف گیاهی را جایگزین ظروف پلاستیکی کنید.
  • ضایعات غذایی‌ خود را کاهش دهید. می توانید از باقیمانده مواد غذایی‌ با ارائه گزینه‌های جانبی در منو رستوران خود، ضایعات را کاهش دهید. این امر به کاهش هزینه‌های رستورانی خود کمک شایانی خواهد کرد.
  • مخازن زباله برای مشتریان در غرفه خود بگذارید تا آن ها زباله‌های تر و خشک خود را به طور جداگانه در آن بریزند. از این طریق در پایان روز معاملاتی با مرکز دفن زباله و مراکز جمع آوری پسماند خشک خواهید داشت.

ذخیره انرژی
از پنل‌های خورشیدی استفاده کنید. تا حد ممکن از لوازمی که در مصرف انرژی صرفه جویی‌ می کنند، استفاده کرده و استفاده از نور طبیعی را در محل کار به حداکثر برسانید.

بازگشت به لیست