پلاستیک, ظروف یکبار مصرف

معرفي پلاستيک ها

پلاستيک ها جزء صنايع پتروشيمي و محصولات پلاستيکي در زمره ي کالاهاي صنعتي شمرده مي شوند . پلاستيک ها به طور گسترده اي با زندگي امروزه آميخته شده اند و وارد فرايند توليد خيلي از محصولات شده اند . از ديدگاه صاحب نظران اين صنعت ، صنعت پلاستيک از نقطه نظر سودآوري ، رقابت پذيري ، ارزش افزوده و اشتغال از جايگاه مناسبي برخوردار است و در صورت سياست گذاري صحيح و تعيين راهبردهاي مناسب مي توان براي اين صنعت مزيت رقابتي متصور بود .ارتقاي فناوري توليد ، رقابت پذيري را در اين صنعت افزايش مي دهد و ارزش افزوده اي مضاعف ايجاد مي کند .به تحقيق و توسعه ( R&D ) و طراحي محصول بر پايه ي فرهنگ و واقعيت هاي ارگونوميک ايراني در صنعت کمتر توجه شده است . اين صنعت در صنايع گوناگون به اين شرح کاربرد دارد : صنعت هوا فضا ، صنعت ساختمان سازي ، صنايع الکترونيکي ، صنعت بسته بندي ، صنعت حمل و نقل ، صنعت قطعه سازي و خودرو ، لوازم خانگي و اداري و مبلمان ، وسايل و تجهيزات صنعتي ، صنايع مربوط به زمينه ي پزشکي ، کشاورزي و باغباني و صنايع تفنني .

معرفي پلاستيک ها
پلاستيک ها جزء صنايع پتروشيمي و محصولات پلاستيکي در زمره ي کالاهاي صنعتي شمرده مي شوند . پلاستيک ها به طور گسترده اي با زندگي امروزه آميخته شده اند و وارد فرايند توليد خيلي از محصولات شده اند . از ديدگاه صاحب نظران اين صنعت ، صنعت پلاستيک از نقطه نظر سودآوري ، رقابت پذيري ، ارزش افزوده و اشتغال از جايگاه مناسبي برخوردار است و در صورت سياست گذاري صحيح و تعيين راهبردهاي مناسب مي توان براي اين صنعت مزيت رقابتي متصور بود .ارتقاي فناوري توليد ، رقابت پذيري را در اين صنعت افزايش مي دهد و ارزش افزوده اي مضاعف ايجاد مي کند .به تحقيق و توسعه ( R&D ) و طراحي محصول بر پايه ي فرهنگ و واقعيت هاي ارگونوميک ايراني در صنعت کمتر توجه شده است . اين صنعت در صنايع گوناگون به اين شرح کاربرد دارد : صنعت هوا فضا ، صنعت ساختمان سازي ، صنايع الکترونيکي ، صنعت بسته بندي ، صنعت حمل و نقل ، صنعت قطعه سازي و خودرو ، لوازم خانگي و اداري و مبلمان ، وسايل و تجهيزات صنعتي ، صنايع مربوط به زمينه ي پزشکي ، کشاورزي و باغباني و صنايع تفنني .

پلاستيک چيست؟

انجمن آمريکايي آزمايشات، مواد پلاستيک را به اين صورت تعريف مي کند :

پلاستيک ماده اي است که به عنوان يک جزء اصلي داراي يک ماده ي آلي با وزن مولکولي بالا است در حالت ساخته شده جامد است و در بعضي مراحل توليد يا عمل آوري آن مي توان با جريان يافتن يا سيال يافتن به شکل مورد نظر تبديل مي شود، به عبارت ديگر پلاستيک ها مواد آلي با وزن مولکولي بالا هستند که مي توانند به اشکال مفيد و مختلف درآيند.بعضي از آنها به صورت طبيعي يافت مي شوند ولي به صورت مصنوعي تهيه مي شوند و به طور کلي پلاستيک در مقايسه با فلزات و آلياژها خيلي ضعيف تر،نرم تر،مقاوم تر ودربرابر يونهاي کلرواسيدکلريدريک مقاومت کمتر در اسيد سولفوريک غليظ،اسيد نيتريک،حلال هاو محدوديت حرارتي پايين تر مي باشد. پلاستيک­ها، همان پليمرهاي مصنوعي هستند که تحت فشار و دما قابل ذوب بوده و شکل پذير مي­باشند، اما نکته جالب در پلاستيک­ها، طيف وسيعي از ويژگي­ها وخصوصيات است که جايگاهي خاص براي اين پليمر ايجاد کرده است. به طوري که برخي از آنها غير قابل انعطاف، يعني قابل تراشکاري بوده و برخي ديگر نرم و انعطاف پذير هستند که در مصارف بسيار ظريف مي­توان از آن استفاده کرد اين خصوصيت و ويژگي منحصر بفرد، باعث شده که پلاستيک­ها، جايگزين مواد طبيعي مشابه از جمله فلزات ، شيشه ، چوب ، الياف و…. شود.

پلاستيک محصولي است که به منظورهاي مختلفي بکار مي رود.پلاستيک ممکن است سخت يا نرم باشد شفاف يا مات باشد.مي تواند شبيه چوب يا چرم يا ابريشم بنظر آيد.مي تواند در ساخت اسباب بازي يا دريچه هاي قلب بکار رود.در حال حاضر بيش از ۱۰۰۰۰ نوع پلاستيک مختلف وجود دارد.مواد خام اوليه براي تهيه پلاستيک عبارتند از نفت و گاز .اين سوخت هاي فسيلي بعضا با اکسيژن و کلر براي ساخت انواع پلاستيک ترکيب مي شوند
بعضي از انواع پلاستيک ها قابل بازيافت هستند و برخي قابل بازيافت نيستند.خيلي ها فکر مي کنند که پلاستيک ها پسماندهايي هستند که در نهايت غير قابل تبديل هستند يا از آنجا که سوختهاي فسيلي را مصرف مي کنند آنها را انرژي خوار مي نامند.در صورتي که چنين نيست وپلاستيکها از لحاظ انرژي و مصرف آن بسيار با صرفه عمل مي کنند .يعني انرژي خيلي کمتري براي ساخت يک بطري پلاستيکي نسبت به ساخت بطري شيشه اي مصرف مي شود.همچنين از آنجايي که پلاستيکها وزن سبکي دارند انرژي کمتري براي حمل آنها مصرف مي شود.گرچه پلاستيکها به طور کلي سبک هستند ولي دفع آنها در محلهاي دفن زميني گزينه ي خوبي نيست بلکه دو راه ديگر هم وجود دارد بازيافت و زباله سوزي .کاربري اين روش ها موجب بازپس گيري برخي ارزشهاي پلاستيک مي شود که ميتواند در ساخت دوباره اقلام پلاستيکي به کار آيد.
زباله سوزي موجب بازيابي انرژي شيميايي مي شود که مي تواند به منظور توليد بخار و الکتريسيته بکار رود .در صورتي که دفن زميني پلاستيکها هيچ کدام از اين مزايا را ندارد و بعلاوه دفن بهداشتي پلاستيک به معني دفن هميشگي است چرا که اين نوع پسماندتجزيه هم نمي شود.
صنعت پلاستيک ها با توجه به ارتباط شديد آن با صنعت نفت از اهميت زيادي برخوردار است.
در حقيقت به نوعي مي توان عنوان کرد که اگر نفت نباشد قادر به توليد پلاستيک ها نيستيم. تا اواسط دهه 1950 منبع اصلي ماده اوليه براي صنعت پلاستيک در اروپا زغال سنگ بود که در اين راستا قطران زغال سنگ, کک,گاز زغال سنگ و آمونياک قطران زغال سنگ منبعي براي مواد شيميايي آروماتيک مانند بنزن,تولوئن فنول,نفتالين, و محصولات وابسته بود که در نهايت به توليد پلاستيک هاي مهمي نظير رزين هاي پلي استيلن ونايلون ها منتهي مي شد.
توسعه صنعت پتروشيمي احتمالا بزرگترين عامل منحصربه فرد در رشد پلاستيک است به همين دليل صنعت پتروشيمي از طريق توليد پلاستيک ها به طور محسوس و از جنبه هاي مختلف در زندگي روزمره ي ما نمايان است.
از لحاظ تاريخي صنعت پلاستيک از شدت رشد بسيار سريعي برخوردار بوده است. اگر چه پلاستيک هاي مصنوعي از اواخر قرن نوزدهم به گسترده به بازار نفوذ پيدا کرده اند. ولي درحقيقت اين صنعت با پايان جنگ جهاني دوم و ورود مواد اوليه پتروشيميايي نسبتا ارزان به بازار رشد کرد و ما را به عصر کنوني مي توان به عصر پلاستيک ها نام داد؛ رهنمون ساخت و سرعت رشد اين صنعت بيشتر از صنايع ديگر مي باشد. که اين امر خود به خاطر مزاياي فناوري هاي جديد ودخالت دادن پارامتر هاي اقتصادي در جايگزين کردن پلاستيک ها بجاي موادي مانند فلز, شيشه, چوب, سراميک و… است. به عنوان مثال مي توان از جايگزين يک لوله ي پلاستيکي بخاطر قيمت وسهولت نصب و اتصال آن در قياس با نمونه ي فلزي آن نام برد. در حال حاضربا توجه به پيشرفت هاي جديد در صنايع خودرو سازي و يا لوازم خانگي قطعات پلاستيکي به خاطر کاهش وزن و افزايش بازدهي سوخت جايگزين بسيار مناسبي براي قطعات فلزي در اين دسته از توليدات شده اند از مثال هاي متعدد ديگري که در تصديق اين امر ميتوان اشاره کرد اين است که امروزه از انواع پلاستيک هاي پليمري در بازار در حدود 70 % آنها مختص به چهار گروه پلي استايرن (PS) ،پلي اتيلن (PE ) ، پلي پروپيلن (PP ) ، پلي وينيل کلرايد (PVC ) مي باشد.
براي توليد اين چهار زمينه ي کالايي رقابت زيادي بين شرکت هاي شيميايي :”داو- بي اف گودريچ- فيليپس- يونيون کار بايد- و پونت- مونسانتو – اکسون” از اهميت خاصي برخوردار است که با توجه به قيمت کالاهاي پلاستيکي عرضه شده به بازار رقابت شديدي بين توليد کنندگان وجود دارد. در مواردي نيز پلاستيک هاي خاصي فقط توسط يک يا دو توليد کننده توليد مي شود و جنبه ي رقابتي از بين مي رود.

از سال 1869که اولين پلاستيک با نام سلولز نيترات به دست آمد تا کنون، تحول عظيمي در اين صنعت صورت گرفته است. رشد توليد انواع پلاستيک و حضور آن در زندگي روزمره بصورتي است که تقريباً ادامه زندگي براي بشر کنوني بدون آن ممکن نمي­باشد اين فرض هنگامي تحقق پيدا مي­کند که بدانيم از خودکار ، کابينت ، تلويزيون ، ميز تحرير ، صندلي ، پايه چراغ و تلفن گرفته تا حتي قاب عينک از اين نوع پليمر ساخته مي­شوند. موضوع هنگامي جالب­تر خواهد شد که بدانيم تنها در ايالات متحده آمريکا در آغاز دهه 80 ميلادي، رقمي معادل 14 ميليون دلار رزين پلاستيکي براي تهيه محصولات مختلف توليد شده است

فرايند شکل‌گيري پلاستيک :

تاريخچه شکل گيري پلاستيک همراه با توسعه اسيد فنيک در قرن بيست ام شروع مي شود در آغاز توليدي از مواد پلاستيکي نبود ام مشتق شده بود از مواد طبيعي ، از اين رو پيشرفت روي محدود کردن محصول از فرايند هاي مرسوم مي باشد.
چندين سال بعد از توليد صنعتي صمغ فنول اسيد، صمغ کلرايد توليد شد و سپس مايعي چرب که در توليد لاستيک مصنوعي استفاده مي شود توليد شد. تقريباً همه مواد اصلي از صمغ مصنوعي توسعه داده شده اند. تاريخچه شيوه شکل دهي که اولين دستگاه قالب گيري تزريقي در آلمان و در سال 1921 ميلادي بود که اين ماشين ها گسترشي از ماشينهاي دايکاست ( ريختن تحت فشار) بوده و پايه ي همه شيوه هاي ماشين کاري فشاري، ماشين غلتطک زني و اکستروژن ( با فشار بيرون راندن) مي باشد که امروزه هم موجود مي باشد.
توسعه و رواج شکل دهي پلاستيک به دليل خصوصيات مواد و قيمت و شايستگي اجرا مي باشد که از يکنواختي مواد مصنوعي ناشي مي شود و همچنين توده قابليت توليد فوق العاده براي تقليل قيمت تمام شده محصول باعث رواج بيشتر اين محصول شده است.
يک صنعت تا وقتي که تدارکات و ملزومات براي خواسته ها نباشد توسعه نخواهد يافت. صنعت پلاستيک سازي نمونه مدل سازي است که در خور خواسته مي باشد. يکي از مشکلات در صنعت پلاستيک سازي از بين رفتن انرژي و ديگر مشکل ناشي از مصرف بيش از اندازه انرژي مي باشد.

ويژگي مهم مواد پلاستيکي :

يک ويژگي مهم مواد پلاستيکي در صنعت فرايند پذير بودن آن مي باشد. اگر ماده اي قابل ذوب يا قابل حل باشد، در صنعت قابل استفاده است و گرنه نمي توان از آن استفاده صنعتي کرد چون نمي توان آن را براي تهيه مواد بکار ببريم.

نقش پلاستيک‌ها در صنعت :

حدود 23.5% پلاستيک‌ها در صنايع بسته‌بندي بکار مي‌روند.

حدود 20% پلاستيک‌ها در صنايع ساختمان‌سازي استفاده مي‌شود.

استفاده از عايق اسفنجي به منظور کاهش اتلاف گرمايي ساختما‌ن‌ها و حفظ منابع ارزشمند انرژي مورد توجه است.

حدود 8% پلاستيک‌ها صرف وسايل منزل مانند وسايل برقي، مبل و اسباب باري مي‌شود.

توضيح اينکه در اتومبيل‌سازي روند صنعت به سمت توليد شاسي و کليه زيرمجموعه‌هاي مربوط به کف اتومبيل طي يک عمل تزريقي-واکنشي پيش مي‌رود.

هم‌اکنون بادبان‌هاي پارچه‌اي و اتاقک‌هاي چوبي جاي خود را به بادبان‌هاي نايلوني و بدنه‌ي پلي‌استري داده‌اند.

پوست مصنوعي، قلب مصنوعي و داروي پلاستيکي جزء موارد استفاده پلاستيک‌ها در پزشکي هستند.

دماغه‌ي هواپيما، اتصالات زير بال، اتصالات بال به بدنه از اجزاهاي پلاستيکي هواپيما محسوب مي‌شوند.

توليد :

براي تهيه ي پلاستيک ها در جهان با توجه به تنوع و تعداد آنها و کمبود اطلاعات کاري مشکل با تقريب همراه خواهد بود.ولي اين بررسي را مي توان درباره ي مهمترين آنها با دقت بيشتري انجام داد.در سال 1982 ظرفيتي بالغ بر 8/55 ميليون تن جهت توليد پلاستيک ها ي پر مصرف (پلي اتيلن سبک و سنگين-پلي پروپيلن-پلي وينيل کلريد و پلي استيرن)در جهان وجود داشته و پيش بيني مي شود که اين ظرفيت درسال 1990به 3/68 ميليون تن افزايش يابد.

قسمت عمده پلاستيک ها در ايالات متحده آمريکا،اروپاي غربي و ژاپن توليد مي شود.

آينده پلاستيک ها:

در اصل دليل رشد چشمگير در تاثير متقابل سه عامل بر يکديگر قرار دارد:

1- افزايش شناخت خصوصيات و تواناييهاي مواد پلاستيکي

2- قابليت رو به بهبود پلاستيک ها به واسطه ظهور مواد جديد، کيفيت هاي بهتر تجهيزات فعلي و تجهيزات فرايند بهتر

3- کاهش مداوم هزينه مواد اوليه پلاستيک ها نسبت به هزينه مواد رايج مانند چرم، کاغذ و فلزات و سراميک

خواص :

در حال حاضر پلاستيک هاي مختلفي با خواص کاملاً متفاوت توسط سازندگان گوناگون در دنيا ساخته و به بازار عرضه مي شود .اين خواص از نظر اهميتي که در کاربرد پلاستيک ها دارند در زير شرح داده شده اند:

1-سبک بودن

بطور متوسط وزن يک قطعه ي پلاستيکي تقريباً2/1 وزن قطعه مشابه آلومينيوم و 6/1 وزن قطعه مشابه آهني مي باشد.اين خاصيت مصرف پلاستيک ها را نسبت به فلزات از نظر سهولت و ارزاني حمل ونقل متمايز مي سازد و به خصوص مصرف آنها در صنايع حمل و نقل زميني،دريايي،هوايي نسبت به فلزات رجحان مي دهد.

2-عايق حرارت بودن

پلاستيک ها عموماًحرارت را خوب منتقل نمي کنند وازاين نظر به عنوان عايق حرارت در صنايع و در ساخت اشيائي که در مجاورت حرارت هستند ولي نبايد گرم شوند(مانند فرمان وسايل نقليه،دسته ظروف،ميز و صندلي و….) مصرف عمده داشته و از اين نظر نسبت به مواد رجحان دارد.

3-عايق الکتريسيته بودن

پلاستيک ها عموماًخوب الکتريسيته را منتقل نمي کنند وازاين نظربه عنوان عايق الکتريسيته در صنايع الکتريکي و الکترونيکي مانند روکش انواع سيمها،کابل ها،وسايل و ابزار الکتريکي،ساخت انواع مختلف کليد ها،سرپيچ ها،پريزها و امثال آنها مصرف عديده دارند.

4- شفاف بودن

بعضي از پلاستيک ها شفاف بوده و به جاي شيشه کاربرد دارند.

5-رنگ پذيري

پلاستيک ها را مي توان در رنگهاي مختلف توليد نمود بطوريکه قطعه ساخته شده مانند فلزات و چوبها نياز به رنگ آميزي نداشته باشد.

6-مقاومت در برابر شرايط جوي

اغلب پلاستيک ها در شرايط مختلف جوي فوق العاده مقاوم و پايدار بوده و عاري از مسائلي هستند که از اين نظر براي چوب و فلزات به وجود مي آيد.

7-مقاومت در برابر حلالها و مواد شيميايي

اغلب پلاستيک ها در برابرحلالها ومواد شيميايي مقاوم بوده ومانند فلزات خورده نمي شوند و از اين نظر کاربرد آنها در صنايع غذايي و صنايع بهداشتي بسيار فراوان است.

8-بهداشتي بودن

ميکربها-باکتري ها-انگل ها-قارچ ها و جلبکها نمي توانند روي پلاستيک ها رشد کنند.اين خاصيت سبب شده که مصرف پلاستيک ها در امور پزشکي و جراحي،دندان پزشکي،صنايع داروسازي،صنايع غذايي و کشاورزي و در امور بهداشتي روز افزون شود.

9-سهولت ساخت

قطعات ومحصولات پلاستيکي رامي توان به سهولت به فرم دلخواه ساخت از يک قالب مي توان به سرعت ميليون ها قطعه ي پلاستيکي را توليد نمود که هرگز چنين امکاني براي ساخت همين قطعات از فلزات ويااز شيشه وجود ندارد.

10-ارزاني

تهيه قطعات و محصولات پلاستيکي با توجه به وفور مواد اوليه و سهولت ساخت آنها به مراتب ارزانتر از ساخت همان قطعه از مواد طبيعي است.

11-سازگاري

بسياري از خواص گفته شده مي توانند يکجا در يک نوع پلاستيک وجود داشته باشند مثلاًمي توان پلاستيکي ساخت که بسيار سبک ولي بسيار محکم و سخت نيز مي باشد لذا قطعات پلاستيکي مي توانند حائز اهميت وشرايط مختلف و متنوعي بوده ويا به عبارت ديگر با اين شرايط سازگار باشند در صورتي که اين سازگاري در مواد طبيعي ديده نمي شود.

ويژگيهاي مطلوب پلاستيك مانند سبكي، شفافيت و نورگذراني، پايداري در برابر واكنشهاي شيميايي، هوازدگي و سايش، شكل‌پذيري، چسب‌پذيري، ضربه‌پذيري، جذب آب كم، ثبات رنگ، ثبات اندازه و جز اينها سبب گسترش روز افزون مصرف پلاستيك در ساختمان شده است. بسياري از پلاستيكها از مصالح سنتي سبك‌ترند و تعدادي از آنها را مي‌توان به صورت متخلخل درآورد كه وزن ويژه بسيار كمي داشته باشند.

برخي از قطعات سازه‌اي يا نيمه‌سازه‌اي را با پلاستيك مي‌سازند، پلاستيك به عنوان مواد كمكي در ساختمان مصرف مي‌شود و گاهي از موارد بخشي از مواد مركب ساختماني (كمپوزيتها) را پلاستيك تشكيل مي‌دهد. براي مصارف سازه‌اي، پلاستيكها را تقويت مي‌كنند. در (90%) موارد اين تقويت با تار شيشه، و در بقيه موارد با الياف ديگري نظير پنبه، كنف، پنبه كوهي و الياف مصنوعي و فيبرهاي فلزي صورت مي‌گيرد. حدود (85%) از پلاستيكهاي تقويت شده از رزينهاي پلي‌استر و بقيه از رزينهاي آكريليك، ملامين، فنولي، سيليكون، نايلون، پلي‌استايرين و پي وي سي مي‌باشند.

از پلاستيك براي ساختن مصالح آب‌بندي، بخاربندي، درزپوشها، درزبندي، توليد لوله‌هاي آبرساني و فاضلاب و عبور سيم برق و روكش سيم و كابل برق نيز استفاده مي‌شود. ورقه‌هاي آب‌بندي و بخاربندي از پلي‌اتيلن و پي وي سي هستند. درزپوشها را در ضخامتهاي استاندارد 5/0، 1 و 5/1 ميليمتر از پي وي سي مي‌سازند. درزبندها نيز (واتر استاپ) از پي وي سي ساخته مي‌شوند.

پلاستيكها در ساختن لوازم بهداشتي، قطعات پمپها، شيرآلات و سردوش، يراق‌آلات در و پنجره، اتصالات لوله‌كشي، آستركاري لوله‌هاي آبرساني و منابع ذخيره آب، ساختن چسبها و رنگها، ابزار كار، دسته ابزار، وسايل نقشه‌كشي و نقشه‌برداري، روغن قالب، مواد افزودني بتن، قطعات اتصال بتن پيش‌ساخته ساندويچي و در ساختن كليد، پريز، سرپيچ لامپ و قطعات لوستر نيز مصرف مي‌شوند. سنگدانه‌هاي سبك پلاستيكي در ساختن بتن سبك مصرف مي‌شوند. در و پنجره و قفسه آشپزخانه را نيز اغلب از پي وي سي مي‌سازند. از ورقه‌هاي پلي‌اتيلن براي پوشاندن مصالح ساختماني و حفظ كارهاي نو از سرما، يخ زدن، برف، باران، گرما، وزش باد، تبخير آب بتن و نظاير آن استفاده مي‌شود.

خواص ويژه براي انتخاب قطعات پلاستيکي و سفارش به سازندگان :

1-ويسکوزيته مذاب:

که اين خاصيت نحوه فرايند پليمر را مشخص مي کند. TFF ويسکوزيته مذاب بسيار بالايي دارد و نايلون ويسکوزيته مذاب پاييني دارد.
2-دماي قالب گيري:

که عبارت است از حداقل دماي فرايند براي ويسکوزيته مذاب (تارسيدن به سطح مطلوب قالب گيري) در اين زمينه پلاستيک هاي مهندسي دماي بالايي نياز دارند و در عين حال پليمر PE دماي کمي نياز دارد تا به سطح مطلوب قالب گيري برسد.
3-سختي و انعطاف پذيري :

PVC نرم نشده (هموپليمر) و پلي استرهاي گرما سخت بسيار سخت و چقرمه هستند. و پلاستيک هاي EVA و LDPE نرم شده بسيار انعطاف پذيرند.
4-استحکام :

پلاستيک هاي مهندسي استحکام بالايي نياز دارند در حالي که پليمرهاي اولفيني ( PE و PP ) استحکام زيادي لازم ندارند.
5-سختي:

گرما نرم هاي غالبا داراي سطح بسيار سختي هستند.
6-مقاومت خراشيدگي:

گرما سخت هاي پلي استر و UF مقاومت خراشيدگي خوبي دارند و پلي استايرن ها عليرغم سختي بالا مقاومت خراشيدگي ضعيفي دارند.
7-براق بودن :

استات سلولزها-پلي سولفون ها براق و سطحي شفاف دارند.
8-شفافيت :

شفافيت پلاستيک با درصد انعکاس نور مشخص مي شود تعداد کمي از پلاستيک ها شفافيت خوبي دارند مثل MMA-PS و پلي کربنات ها.
9-مقاوم در برابر زرد شدن:

پلي استايرن ها وقتي درمقابل نور قرار ميگيرند زرد مي شوند ولي پلي متيل متاکريلات ها در مقابل نور زرد شدن مقاوم هستند.
10-استحکام ضربه اي:

پلي استايرن ها استحکام ضعيفي دارند و در عين حال پلاستيکي مثل ABS استحکام ضربه اي خوبي دارد با وجود اينکه سختي زيادي دارد.

از جمله خواص ويژه اي که مي توان براي پلاستيک ها متصور شد مي توان به موارد زير اشاره کرد :
11- مفتول پذيري
12- مقاومت شيميايي (در برابر اسيدها-بازها و…)
13- مقاومت در برابر روغن و چربي
14- مقاومت در برابر آلودگي
15- مقاومت خزشي
16- مقاومت شعله اي
17- مقاومت حرارتي
18- مقاومت جوي (آب وهوايي)
19- مقاومت در برابر اشعه ها و ماوراء بنفش
20- مقاومت شکست تنشي
21- ثابت دي الکتريک
22- استحکام دي الکتريک
23- مقاومت ويژه الکتريکي
24- جذاب آب
25- نفوذپذيري
26- انقباض قالبي
27- قابليت جوشکاري(پيوند دادن)
28- قيمت

افزودنيهاي پلاستيکها:

تقسيم فيزيکي اين افزودني ها به چهار گروه انجام مي شود:

جامدات، لاستيکها، مايعات و گازها که از مورد آخر در ساخت بسپارهاي سلولي استفاده مي شود. از نظر عملکرد با گروه هاي بيشتري روبرو هستيم که موارد ذيل مهمترين اند:

1- پرکنها

2- نرمسازها و نرم کننده ها .

3- روان کننده ها و روان ساز ها

4- افزودني هاي ضد پيري

5- دير سوز کنندها

6- رنگها

7- عوامل پف دهنده

8- عوامل شبکه اي کننده

9- افزودني هاي تخريب پذير در مقابل امواج فرابنفش

در حالت کلي افزودني ها بايد از مشخصات زير برخوردار باشند مگر آنکه به دليل عملکرد شان چنين نياز هاي منتفي باشد:

1- بايد از عملکرد موثر بر خوردار باشند

2- بايد تحت شرايط فرايند پايدار باشند

3- بايد تحت شرايط کارکرد پايدار باشند

4- نبايد مهاجرت يا رويايي داشته باشد.

5- بايد غير سمي باشند و طعم و بو به ماده ندهند.

6- بايد ارزان باشد.

7- نبايد به شکل معکوس خواص بسپار را تحت تاثير قرار دهند.

موادي که براي بهبود خواص پلاستيک‌ها به آنها اضافه مي‌شوند عبارتند از:

v پليمرها

v روان‌کننده‌ها (باعث افزايش انعطاف‌پذيري پلاستيک‌ها مي‌شوند)

v رنگ‌کننده‌ها (براي بهبود خواص ظاهري)

v کندکننده‌هاي شعله (کاهش آهنگ اشتغال)

v پرکننده‌ها (تغيير وزن جهت کاهش هزينه)

v تقويت‌کننده‌ها (افزايش خواص مکانيکي مانند استحکام فشاري يا کششي مثل بتن)

v حباب‌سازها (افزايش سختي از طريق ايجاد ساختار اسفنجي)

v پايدارکننده‌ها (براي بالا بردن عمر آنها)

v کاتاليزرها (براي افزايش سرعت گيرش يا جامد شدن )

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه