ظروف یکبار مصرف

زندگی سالم تر با ظروف یکبار مصرف گیاهی

با ظروف گیاهی سالم زندگی کنیم

ظروف یکبار مصرف همه کاره که نمیتوانید بدون آنها زندگی کنید و نمیتوانید از عواقب ناگوار آن‌ها به دور باشید!!! بنابراین آگاه باشید و انتخاب سالم و سازگار با محیط زیست خود داشته باشید.

آیا میدانستید که…؟

۱٫ فنجان یکبار مصرف شما حاوی یک کد بازیافتی است. لیکن این فنجان شاید به راحتی‌ بازیافت نشود چرا که عملیات بازیافت با وزن، مقدار ضایعات تولیدی و امکانات مناسب برای بازیافت مرتبط است. برآورد شده است که فوم های ساخته شده بر پایه مواد نفتی حدودا تا ۹۰۰ سال روند تجزیه آن ها در مراکز دفن زباله به درازا می انجامد. مستندسازی ها نشان داده اند که فوم پلی استایرن (پلیمر مصنوعی که برای ساخت فنجان، بشقاب، کاسه، ظروف غذای بیرون بر وغیره مورد استفاده قرار می گیرد) باعث ایجاد گرسنگی در پرندگان و حیات وحش دریایی می شوند.

علاوه بر این، پلی استایرن شامل مواد سمی استایرن و بنزن می باشد که سرطان زا و مختل کننده اعصاب است. درجه حرارت در تعیین میزان استایرن آزاد شده توسط ظروف پلی استایرنی نقش مهمی ایفا می کند. بدین معنی که استفاده آنها برای غذاها و نوشیدنی های گرم (مانند قهوه داغ در فنجان پلی استایرن) ممکن است میزان بیشتری از این ماده را آزاد کند. در نتیجه، استفاده از این ظروف در تماس با غذاها و مایعات داغ باعث می شود استایروفوم تجزیه و مواد سمی آن جذب بدن مصرف کنندگان این ظروف یکبار مصرف شود.

۲٫ هم چنین نوشیدن در لیوان های یکبار مصرف کاغذی مشکلات سلامتی مخصوص به خود را به همراه دارد. لیوان‌های کاغذی با یک لایه اسپری از مواد موم مانندی چون پارافین و پلی اتیلن آغشته شده تا ضد آب و با دوام تر شوند. مایع داغی‌ که برای نوشیدنی‌ در این لیوان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، مقداری از این موم را در خود حل کرده و منشأ بیماری‌های گوارشی می شود. آیا گمان می کردید که لیوان‌های یکبار مصرف کاغذی از فنجان های استایروفوم بهتر باشند؟ گزینه بهتر، استفاده از لیوان هایی است که از منابع تجدیدپذیر مانند نشاسته ذرت ساخته شده اند که در کشور ما به ظروف یکبار مصرف گیاهی مرسوم می باشند.

۳٫ به طور متوسط تخمین زده شده است که کالاهای پلاستیکی از ۱۰ سال تا ۱۰۰ سال تجزیه می شوند که این تجزیه به نوبه خود باعث ورود مواد سمی به خاک و آب های زیرزمینی می باشد.

۴٫ رومیزی های پلاستیکی شما هم ممکن است برای مهمانانتان سمی باشد!! هنگامی که رو میز‌های پلاستیکی خود را برای سرو غذا باز می‌کنید بوی خاصی‌ را استشمام می‌کنید. این بو یک گاز خاموش است و مواد شیمیایی آزاد شده را در هوا منتقل می کند.

رومیزی ها معمولا از پلی وینیل کلراید (PVC) ساخته شده اند. DEHP که مختصر دی (۲-اتیل‌هگزیل) فتالات است، ماده شیمیایی تولیدی است که به طور معمول به پلاستیک ها اضافه می شود تا آنها را انعطاف پذیر کند و در بسیاری از محصولات ساخته شده از جنس پلاستیک ویژه پلاستیک PVC مورد استفاده قرار گرفته است.

بنابراین چه چیزی می تواند در انتخاب مناسب برای استفاده و خرید ظروف یکبار مصرف به شما کمک کند؟ برای جلوگیری از مضرات فوق، از پلیمرهای گیاهی جهت تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی استفاده شد. این ظروف علاوه بر استفاده مجدد که باعث می شود در مصرف وقت، انرژی و آب صرفه جویی شود، از مواد آلی و طبیعی مانند نشاسته ذرت تهیه می شوند که این منابع تجدیدپذیر بوده و به طور مداوم تولید می شوند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه