بازیافت

چرا به کیسه‌های پلاستیکی نه بگوییم؟

در نیمه دوم سال ۹۷ هستیم و کماکان در تلاش برای حفاظت از محیط زیست و آموزش همگانی می باشیم. برای ادامه سال به نکاتی‌ اشاره می‌کنیم و امیدوار هستیم که بتوانیم با در نظر گرفتن آنها به حفظ زمین کمک کنیم. در نوشته‌های سابق به مواردی چون خرید ظروف گیاهی اشاره شد تا استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی جایگزین مناسبی برای ظروف پلاستیکی برای فعالیت‌های روزانه ما قرار بگیرند و از این طریق به کاهش استفاده از پلاستیک و تولید زباله‌های پلاستیکی کمک شود. حال، بیایید خودمان را متعهد کنیم تا در خریدهایمان به کیسه‌های پلاستیکی نه بگوییم. در کشور‌هایی‌ چون انگلستان، از اوایل ماه اکتبر ۲۰۱۵، تمامی‌ سوپر مارکت‌ها مبلغ ۵ پنس برای هزینه کیسه‌های پلاستیکی در نظر گرفتند که باعث شد تعداد کیسه‌های پلاستیکی یک بار مصرف مورد استفاده خریداران در انگلیس با افت شدید ۸۵ درصدی رو به رو بشود. این طرح بعد از موفقیت اجرا در اسکاتلند، ویلز و ایرلند شمالی، در انگلستان پیاده شد. لیکن کماکان کیسه‌های پلاستیکی در سایر کشور‌ها در دسترس بوده و استفاده از آن‌ها به ویژه زمانی‌ که داشتن کیسه خرید فراموش می شود وسوسه انگیز است. هرجند اغلب اوقات استفاده از این کیسه‌ها اضافی و قابل اجتناب است. قبل از اینکه از کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنید به یاد داشته باشید که بیشتر از ۱۰۰،۰۰۰ جانور دریایی‌ در اثر خفگی پلاستیک رها شده در آب می میرند. لاک پشت چرمی، گونه در حال خطر، میتواند خود را در آب سرد حفظ کند و بیشتر از ۱۰۰۰ متر زیر سطح دریا شنا کند و خود را از خطرات انسانی نجات دهد. لیکن این جانور از کیسه‌های پلاستیکی رها شده در آب مورد تهدید واقع شده است.

چرا به کیسه‌های پلاستیکی نه بگوییم؟

زیرا کیسه‌های پلاستیکی:

  1. از مواد نفتی‌ که یک منبع تجدید ناپذیر هستند ساخته شده ا‌ند.
  2. زیست تخریب پذیر بوده و هنگام تجزیه در طبیعت به ذرات کوچکتر تبدیل می شوند اما هرگز به طور کامل تجزیه نمی شوند.
  3. حیوانات دریایی‌ (به ویژه لاک پشت‌های دریایی‌) سهوا آنها را به عنوان غذا مصرف می¬کنند.
  4. بیشترین حجم پسماند‌ها در کنار ته سیگار و فوم‌های پولی‌ استایرین را تشکیل می ¬دهند.
  5. بخش عمده زباله دفتر ما را تشکیل می¬دهند.
  6. پلاستیک‌ها مانند الماس برای همیشه باقی‌ می مانند.

چه کاری انجام دهیم؟

از کیسه‌های دوستدار محیط زیست یا کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنید. کیسه‌های دوستدار محیط زیست حجم کمتری نسبت به کیسه‌های پلاستیکی اشغال می کنند. همچنین از فروشنده‌ها بخواهید کیسه‌های زیست تخریب پذیر یا کیسه‌های پارچه‌ای را تبلیغ کنند و برای استفاده از این کیسه‌ها هزینه اضافی در نظر گرفته و یا برای تشویق مصرف کنندگان به استفاده از کیسه‌های زیست تخریب پذیر یا پارچه‌ای، درصد تخفیفی قائل شوند.

بسیاری از کشورها این مشکل جهانی را شناسایی کرده و تلاش‌های جدی در جهت جلوگیری از استفاده و تولید کیسه‌های پلاستیکی می کنند. همچنین در بسیاری از کشورها ی اروپایی و آسیایی تلاش برای از بین بردن یا به طور کامل ممنوع کردن کیسه‌های پلاستیکی داشته یا با اجرای قوانینی چون مالیات بر استفاده از این کیسه‌ها برای کاهش استفاده از آنها گام برمیدارند. در بنگلادش، کیسه‌های پلاستیکی از اوائل سال ۲۰۰۲ به طور کامل ممنوع شده چرا که به نظر می رسید که این کیسه ها عامل اصلی سیل‌های سال‌های ۱۹۸۸ و ۱۹۹۸ بود که دو سوم کشور را غرق کرد. دولت بنگلادش، بعدها کیسه‌های ساخته شده از جوت که یک فیبر طبیعی است، را جایگزین این کیسه‌ها کرد. همچنین، در سال ۲۰۰۱، شورای بمبی نیز استفاده از کیسه‌های پلاستیکی منع کرد زیرا آنها در خیابان‌ها رها شده و سیستم فاضلاب شهر را مسدود کرده بودند. در ایرلند نیز، مالیات ۱۵ سنتی برای کیسه‌های پلاستیکی در مارس ۲۰۰۲ در نظر گرفته شد که در نتیجه آن کیسه‌های پلاستیکی موجود در فروشگاه‌ها تا ۹۰٪ کاهش یافت.

در نهایت، موثرترین راه برای کاهش مقدار پلاستیک در محیط زیست، کاهش مصرف ما است. ما نباید صبر کنیم تا دولت‌هایمان برای حل مشکل کیسه‌های پلاستیکی راهکار ارائه دهند. تغییر باید از ما، مصرف کنندگان، باشد.

بازگشت به لیست