بازیافت

آلودگی سفید و ظروف یکبار مصرف

در جامعه مدرن امروزی، ظروف یکبار مصرف بطور گسترده ای رواج پیدا کرده اند زیرا پس از استفاده نیازی به شستشو نداشته و ناقل بیماری‌ها از فردی به فرد دیگر نمی‌باشند. ظروف یکبار مصرف معمولاً از کاغذ یا مواد سنتتیک مانند پلی پروپیلن و فوم پلی استایرن ساخته میشوند.نقطه ضعف ظروف کاغذی این است که در طول عملیات ساخت مقدار زیادی پالپ (نوع خمیر کاغذی) مصرف میکنند که این خمیر حاصل قطع درختان زیادی است که به محیط زیست صدمه میزند.

از سوی دیگر مواد سنتتیک که در ساخت ظروف یکبار مصرف مورد استفاده قرار میگیرند، برای ظرف غذا مناسب نبوده و زمانی‌ که در معرض غذای داغ (مانند سوپ داغ یا قهوه داغ) قرار میگیرند، مواد سمی از خود آزاد میکنند.همچنین، چنین موادی اصولا زیست تخریب پذیر نمی‌باشند.

به بیانی دیگر، پس از دور ریخته انداختن ظروفی از این جنس، تقریبا این مواد هیچگاه تجزیه نمیشوند که این مساله آسیب زننده تر از قطع درختان برای محیط زیست است.برای غلبه بر مشکلات فوق، ظروف یکبار مصرف بر پایه مواد زیست تخریب پذیر و خوراکی( نشاسته ذرت) تحت عنوان ظروف یکبار مصرف گیاهی گسترش یافتند.

آلودگی سفید و ظروف یکبار مصرف

با گسترش صنعت مدرن امروزی به ویژه رشد روز افزون مهندسی‌ پتروشیمی، بسیاری از رزین‌های مصنوعی و مواد پلاستیکی با کیفیت و قیمت مناسب برای تولیدات کشاورزی و صنعتی تهیه شده اند.

استفاده از فیلم های پلاستیکی، فوم‌های پلاستیکی (به عنوان مثال مواد بسته بندی و غیره) و ورق‌های پلاستیکی در بسیاری از موارد باعث ارتقا تولیدات صنعتی و کشاورزی وکیفیت زندگی‌ مردم شده است. لیکن این پلاستیک‌ها پس از استفاده در طبیعت، رودخانه ها، کوهستان ها، پارک‌ها و خیابان‌ها رها میشوند.

این وضعیت منجر به آلودگی‌ زیست محیطی‌ میشود که به آن «آلودگی‌ سفید» می‌‌گویند. در سال‌های اخیر، بسیاری از کشور‌ها قوانینی برای محدود کردن استفاده از پلاستیک‌ها و فوم‌های پلاستیکی وضع کرده اند تا آلودگی‌ سفید را کاهش بدهند. علاوه بر این، تلاش‌های زیادی برای تجزیه پذیر شدن رزین‌های مصنوعی و مواد پلاستیکی انجام داده اند.

با شیوه زندگی سریع امروز بسیاری از مردم از اسنک‌های غذا‌یی بدلیل سهولت استفاده میکنند. این غذا‌های تند مصرف نیازمند ظروف نگهداری بی شماری میباشند که در گذشته فوم بودند که این ظروف در دمای بالا هم برای بدن انسان و هم محیط‌زیست آسیب زننده هستند.

اینگونه پلاستیک‌های فومی امروزه قدغن شده و بشر امروزین به دنبال تولید ظروف یکبار مصرفی است که از مواد مضر کمتری در آن استفاده میشود. اینگونه بود که ظروف یکبار مصرف گیاهی بر پایه نشاسته ذرت تولید گردید.

مزایای استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی

  • خرید ظروف گیاهی به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی در هنگام استفاده از مواد داغ و چرب و اینکه هیچگونه مواد مضری از آن وارد غذا نمی‌شود بسیار اهمیت دارد. به عبارتی این ظروف عاری از هرگونه اثرات مضر و عکس‌العمل‌های شیمیایی در تماس با مایعات و غذاهای داغ هستند.
  • دوره تجزیه پذیری آن‌ها کوتاه است. زمان برگشت این ظروف به طبیعت ۵ تا ۶ ماه بدون هیچ آسیب زیست محیطی می‌باشد.
  •  این ظروف مقاوم در برابر حرارت هستند یعنی در دمای بالاتر نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
  •  ظروف یکبار مصرف گیاهی وابستگی به مواد نفتی ندارند.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *