بازیافت

سازگار با محیط زیست یعنی چه؟

آیا اخیرا اصطلاح «سازگار با محیط زیست» بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد؟

وضعیت:

آیا مردم نسبت به اصطلاح «سازگار با محیط زیست» بی تفاوت شده اند؟ این اصطلاح از دیدگاه کسانی که واقعا از زمین محافظت می کنند در مقایسه با کسانی که گمان می کنند که از زمین و محیط زیست اطراف ما محافظت می کنند به چه مفهوم و معنا میباشد؟

سالهاست که اصطلاح «سازگار با محیط زیست» به عنوان یک اصطلاح بازاریابی برای برچسب گذاری قوانین، کالاها و خدمات مورد استفاده قرار گرفته است که هدف اصلی آن کاهش زباله ها بوده تا تاثیری منفی بر محیط زیست ما نگذارد. لیکن هنگامی که سبزشویی (واژهای که با نام حمایت از محیط زیست به محیط زیست صدمه میزنند) اتفاق می افتد، یک منطقه خاکستری بزرگ ایجاد می شود که همه نوع محصول و خدماتی را در بر می گیرد. لذا طبق آن، ممکن است که مشخص نشود که آیا محصولات و خدمات ما به محیط زیست آسیب می رسانند یا خیر. به نظر می رسد که امروزه این اصطلاح پر سرو صدا بوده و بنابراین احتمالا یک فرد عادی به اندازه کافی برای تغییر شیوه زندگی خود به سبک سبز تر متقاعد نخواهد شد. در نتیجه نیاز به یک جرقه تازه در صنعت وجود دارد تا مردم را برای زندگی سبز تر و پایدار تر به وجد بیاورد.

سبز شویی:

این اصطلاح زمانی به کار می رود که یک سازمان یا شرکتی ظاهرا بیشتر زمان و منابع خود در عوض ایجاد محصولات و خدمات سازگار با محیط زیست، صرف سبز بودن و توسعه پایدار می کند. این یکی از دلایل اصلی است که اصطلاح »سازگار با محیط زیست» را زیاد شنیده ایم در حالی که نمی توانیم بین محصولات مختلف در بازار تفاوت خاصی قائل شویم. متاسفانه این تلاش برای فروش محصولات سبز، بازار را اشباع کرده و مصرف کنندگان نسبت به این واژه حساسیت خاصی نشان نمی دهند. امروزه محصولات سبز شامل برخی بطریهای آب، لباس، ماشین، محصولات کاغذی و تشک می باشند. بدون یک صنعت شفات و آموزنده، مصرف کنندگان عادی تمایلی به زندگی سبز نخواهند داشت.

راه حل:

چندین راه حل ممکن برای انگیزه دار کردن مردم وجود دارد تا آنها را نسبت به حفظ محیط زیست علاقه مند سازد. اولین راه، آموزش مصرف کنندگان درباره محیط زیست و محصولاتی که استفاده می کنند میباشد. در این راستا نیاز به یک چارچوب ساده آموزشی که به مردم یاد بدهد که کدام محصول را باید تهیه کنند و چه اقدام لازمی را انجام بدهند، وجود دارد. این اقدام حداقل به مردم می آموزد که چگونه به شیوهای پایدار تر زندگی کنند.

تمامی موارد فوق تنها زمانی رخ میدهد که یک گفتگوی صادقانه بین خریدار و فروشنده درباره محصولات و خدمات وجود داشته باشد. در حالی که سازمان استاندارد جهانی قوانین و مقرراتی برای شرکتهای سازگار با محیط زیست ( مانند اخذ گواهی نامههای ایزو ۱۴۰۲۰ و ۱۴۰۲۴) وضع کرده است، سبز شویی کماکان چالشی پیچیده تلقی می شود. هر چقدر که شفافیت راجع به این موضوعات بیشتر باشد، سبز شویی برای شرکتهایی که از استانداردها استفاده نکرده و تاثیر مثبتی بر محیط زیست ندارند، سخت تر خواهد شد. این امر خود باعث استفاده کمتر از واژه »سازگار با محیط زیست» شده و در نهایت توجه مصرف کنندگان را به این اصطلاح بیشتر خواهد کرد.

راه حل دوم، استفاده از استراتژیهای خلاق بازاریابی و محصولات است. به طور میانگین، نسل جدید بیشتر به دنبال چیزی فراتر از محصول یا خدمات پایهای می باشند. این افراد محصولی را که با آن ارتباط بیشتری برقرار کرده و به همان اندازه ساده و راحت باشد را انتخاب می کنند. اگر این نسل تاثیر بیشتری بر جهان بگذارند، بهتر است که بازار هدف شرکتهایی که اهداف زیست محیطی دارند، قرار بگیرند.

بازگشت به لیست